Projekt nr POWR.05.01.00-00-0014/17 pn. „Regionalne Centrum Wczesnej Diagnostyki Reumatologicznej”
współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Społecznego.

Warsztat szkoleniowy – „Żywienie i suplementacja w profilaktyce chorób degeneracyjnych kości. Ból przewlekły – czym jest i jak sobie z nim radzić?”

W ramach cyklu warsztatów dla pacjentów chcielibyśmy poruszyć tematykę żywienia i suplementacji w profilaktyce chorób degeneracyjnych kości. Zajmiemy się również  istotą bólu przewlekłego w aspekcie psychologicznym:

1. Żywienie i suplementacja w profilaktyce chorób degeneracyjnych kości – lek. Olga Brzezińska

Choroby degeneracyjne kości rozwijają się po cichu, latami, bez dolegliwości i zamętu. Niestety na skutek powstałych zmian może dochodzić do złamań kości nawet przy bardzo niewielkim urazie jak upadek z własnej wysokości. Niekiedy konsekwencje takiego urazu mogą być zdecydowanie bardziej poważne niż czasowy dyskomfort związany z noszeniem niewygodnego gipsu. Ocenia się, że złamanie szyjki kości udowej, aż w 30% prowadzi do zgonu w przeciągu roku od urazu, a kolejne 30% pacjentów nigdy nie odzyskuje wcześniejszej sprawności. Nie ma więc wątpliwości, że chorobom tym należy zapobiegać, a robić można to zarówno stosując prawidłową dietę jak i suplementując niezbędne witaminy i składniki mineralne. W trakcie warsztatów omówione zostaną zasady prawidłowej diety wspomagającej profilaktykę chorób degeneracyjnych kości, a także wskazania do suplementacji wapnia, witaminy D3 i K2.

2. Ból przewlekły – czym jest i jak sobie z nim radzić – mgr psychologii Natalia Szmacińska

Ból dotyka nas w różnych sytuacjach, zwykle jako cenny sygnał alarmowy, gdy dojdzie do urazu lub pojawi się ostre schorzenie jakiegoś układu/narządu. Zwykle pozwala nam na szybką reakcję i chroni przed groźnymi powikłaniami. Czasem jednak traci swoją istotną funkcję dzwonka alarmowego i staje się przewlekły, męczący i trudny do zniesienia. W trakcie warsztatu psycholog omówi zagadnienia dotyczące bólu przewlekłego: rodzaje, przyczyny, wpływ na codzienne funkcjonowanie oraz metody radzenia sobie z nim.


Warsztaty organizowane są przez Klinikę Reumatologii na terenie Szpitala „Na Stokach” w Łodzi.

Miejsce: Szpital „Na Stokach” ul. Pieniny 30, Łódź; parter – sala wykładowa (obok windy).

Serdecznie zapraszamy!

 

Warsztaty szkoleniowe dla pacjentów - 18.06.2019 godz. 14.00-17.15

W razie jakichkolwiek pytań prosimy o zgłoszenia za pomocą formularza kontaktowego w zakładce KONTAKT.

Lider projektu

Partnerzy projektu

x